Ekovairavimas

 

Ekovairavimas tai šiuolaikiškas, saugus vairavimo būdas, tausojantis automobilį, taupantis degalus, mažiau kenkiantis aplinkai bei žmonių sveikatai. Ekovairavimas, tai kartu ir ekologiškas, ir ekonomiškas vairavimas. Vairuojant ekonomiškai galima sunaudoti degalų 2 litrais 100-tui kilometrų mažiau, nei vairuojant įprastu būdu.

Ekovairavimo nauda:

Ekonominė – sumažinamos kuro sąnaudos iki 20 procentų ir tuo pačiu išlaidos, skirtos transporto priemonės priežiūrai.

Ekologinė – mažina išmetamųjų kenksmingų medžiagų kiekį į aplinką, mažina triukšmo taršą, taip mažiau kenkiama gamtai, žmonių sveikatai. Degalų taupymas naudingas aplinkai ir tuo, kad benzinas ir dujos yra gamtos ištekliai ir jų kiekis paprasčiausiai ribotas.

Socialinė – gerina bendrą vairavimo kultūrą keliuose, tobulina vairuotojų saugaus ir atsakingo vairavimo įgūdžius.

Ekspertų patarimai, į ką reikia atkreipti dėmesį norint vairuoti ekologiškai bei ekonomiškai:
1. Vairavimo stilius. Ekologinis vairavimas — tai taupus vairavimas. Degalų sunaudojama apie 10-20 proc. mažiau, kai be reikalo neskubama. Svarbu įvertinti ir gebėti numatyti judėjimo srautą, važiuoti tolygiai, vengiant nereikalingo staigaus stabdymo bei greitėjimo.
2. Spidometro stebėjimas. Ekspertų nuomone, važiuojant optimaliu 70 – 90 km/h greičiu, sutaupoma iki 10 proc. degalų. Naudokitės pastovaus greičio palaikymo sistema, kai tik tai įmanoma.
3. Pavaros. Svarbu jas perjungti laiku, t.y. kiek galima anksčiau – varikliui pasiekus 2000-2500 apsukų/min (anksčiau dyzelio varikliuose, vėliau – benzino) .
4. Automobilio techninė būklė. Automobilio techninę patikrą patariama atlikti bent kartą per metus.
5. Aerodinamika. Pasistengti apsieiti be priekabos ar bagažinės ant stogo, bei atvirų langų važiuojant, tai gerokai padidina oro pasipriešinimą bei degalų sąnaudas. Nevežioti bagažinėje bei automobilio salone nereikalingų daiktų.
6. Elektronika. Kondicionavimo, oro bei sėdynių pašildymo sistemos, radio imtuvas – jais naudojantis kaip įmanoma rečiau, sumažinama variklio apkrova ir tuo pačiu sumažinamos kuro sąnaudos. Bereikalingai laikomas įjungtas variklis tik papildomai išmetami teršalai į orą, bei degalų švaistymas. Šiuolaikinių variklių šildyti nereikia.
7. Teisingai statomas automobilis. Karštą, saulėtą dieną pavėsyje statant automobilį, išvengiama kaitros, o tuo pačiu ir sutaupoma degalų, kurie karštyje tiesiog garuoja.
8. Tepalai. Naudojant ekologiškus perdirbtus tepalus bei reguliariai juos keičiant, pailginama automobilio tarnavimo trukmė, taupiau naudojasi degalai.
9. Padangos. Svarbu slėgį jose tikrinti reguliariai, ypatingai prieš kiekvieną ilgesnę kelionę, nes kiekvienas kilogramas viršijantis rekomenduojamą automobilio padangų slėgį, ar per mažas slėgis didina degalų sąnaudas, mažina važiavimo saugumą. Automobilio padangų slėgis (pagal apkrovą, didžiausią slėgį, bei važiavimo greitį), nurodytas automobilio naudojimo žinyne.
10. Naujos kartos automobiliai. Renkantis automobilį, svarbu atkreipti dėmesį į prietaisų skydelyje pateikiamą informaciją apie degalų sąnaudas. Naujesnėse dyzelinėse transporto priemonėse turėtų būti įrengti kietųjų dalelių filtrai.

Straipsniai Ekovairavimo tema